Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Téma: Krásná a divoká Lefkada

Reagovat
Mgr. Lubomír Píša
0 0
27. 6. 2017
Recenze zájezdu na řeckou Lefkadu s CK Viamare (hotel Santa Marina v Agios Nikitas)
16.-23.6. 2017
Do Řecka jezdím pravidelně a shodou můj první (měsíční) zájezd do Řecka po r. 89 byl na Lefkadu a Kefalonii.Ubytování bez stravování jsou většinou bezproblémová, s polopenzí nebo all inclusiv je sice možno ušetřit, ale nikdy není záruka, že kuchyně bude řecká a větší koncentrace osob ve větších hotelech nebo resortech přináší jisté problémy.
Hotel Santa Maria je středně velký hotel s bazénem a polopenzí, umístěný na dosti příkrém kopci nad samotným městečkem. Nebudu zakrývat, že první zkušenosti s výstupem od moře až ke dveřím našeho pokoje nás vedl k rozhodnutí zapůjčení auta a hned na 5 dní, což jsme samozřejmě využili k dalším výletům po ostrově, kterých se nabízí bezpočet, i když samotná silnice kolem ostrova měří asi 80 km.
Ubytování je standartní, spíš skromné, s balkónkem, úklid a výměna prádla probíhala takřka denně, největším zklamáním byly naprosto nevyhovující postele- úzké, nízké a hlavně tvrdé jako mlat, takže jsme vstávali ráno jak po výprasku. Dalším nedostatkem vybavení jsou naprosto nedostačující mini chladničky, kam se vejdou tak 2-3 láhve minerálky, bez mrazicího boxu na výrobu ledu nebo uchování zmrzliny (nápoj je po chlazení celou noc spíše vlažný). Nechápu na čem majitel šetří, protože rozdíl v pořizovací ceně a provozních nákladech mezi klasickou malou ledničkou a touto pseudochladničkou je minimální. Internetové připojení je vcelku obstojné v prostorách jídelny na terase a u bazénu, na pokojích už je to slabší, alespoň v době největší frekvence uživatelů.
Snídaně byly ve své síři sortimentu dostačující, avšak zcela beze změny, což tolik nevadilo jako u večeří, kde se též měnilo ze všech sortimentů tak 1-2 jídla, naprosto chyběla polévka, řecké speciality aby pohledal, a když konečně přišla slavná řecká pochoutka musaka, tak místo bešamelu kuchař vtipně zužitkoval bramborovou kaši, která byla předešlý den jako příloha. Tuto šetrnou praxi vše zužitkovat pak uplatnil i další den kdy do bílé omáčky určené jako zálivka k masu vhodil kousky párků zbylých od snídaně. Ryba byla jednou a to velmi neurčitého původu a zpracování. Nám chyběla zmrzlina, která je obvyklou součástí jídelního lístku u podobného typu stravování.
Agios Nikitas je malé městečko, vtěsnané na úbočích hor do malého údolí, odkud je možno podnikat pěší i automobilové výlety. Nejatraktivnější je pláž Milos, jejíž návštěvu ovšem vykoupíte vlastním potem a krví, protože v červnu ještě nejezdí vodní taxi a tak vás čeká náročný výstup a sestup 30-40 minut jedna cesta (posuzováno z pozice seniora, před 10 lety jsem to ještě vyběhl bez pohnutí brvy). Pokud nejsou zrovna velké vlny, čeká vás odměna nádherného koupání v křišťálově čisté tyrkysově modré "studánce". Podobně krásných pláží najdete na západním pobřeží hned několik. Po 10 letech mého návratu jsem přesto shledal několik málo změn k horšímu a to že nejkrásnější a nejdelší pláž Egremni a pláž Gialos byly snad dočasně uzavřeny v důsledku nedávného zemětřesení a pak pláž Porto Katsiki, jejíž spravování se ujali nějací obchodníci a je z ní jedno velké parkoviště aut po souši a parkoviště výletních lodí po vodě. Takový turistický cirkus jsme odmítli podpořit a znechuceně jsme odjeli. Podobné překvapení mě čekalo ve Vasiliki, kde jsem byl před mnoha lety a kde probíhají stavební práce, takže městská pláž od přístavu je úplně uzavřená.
Určitě stojí za to zajet autem až na jižní cíp ostrova na mys Lefkatas a maják.Cesta do vysokých pater hor vnitrozemím přináší úžasné výhledy na obě strany ostrova a přilehlé ostrovy Meganisi, Skorpios, Ithaku a další. Cesta po východním pobřeží též skýtá krásné výhledy na protilehlé vysoké hory řecké pevniny, avšak místům jako je letovisko Nidri se spíše vyhýbám, pro jejich přelidněnost a komercializaci. Hlavní město Lefkadu je lepší navštívit večer, kdy město žije a můžete ochutnat nějakou pochoutku. Velmi svérázný charakter má i rybářská vesnice Sivota na jihu ostrova, kde můžete ochutnat opravdu čerstvou rybu nebo jinou řeckou specialitu. A protože je vyhledávána hlavně německými a anglickými turisty, je jistou garancí, že vás nevezmou na hůl, ale musíte mluvit nějakým světovým jazykem.
Ze všech pláží, které jsme na ostrově poznali se nám nejvíce zamlouvala Pefkoulia, asi 2 km severně od Agios Nikitas, kde funguje restaurace DECK a ubytování s bazénem, plážový servis a když jdete dál, za kamenným valem se vám otevře cca 3 km dlouhá písečná pláž, kde můžete vystavit bez problému všechny své neopálené části těla a pokud byste byli gay, tak úplně na konci za kameny se dějí věci... Moře je zde stejně krásné jako na Milos, jen pár oblázků prvních pár metrů při vstupu do vody a pak písek. Celá pláž je obrovská, takže je vyloučeno, že byste zde nenašli soukromí, to můžete hledat i v přilehlém svahu ve stínu cypřišů za zvuku cikád.
Celý týdenní zájezd (chtělo by to delší ale bylo vyprodáno) hodnotím kladně ale s důrazem na technické závady ubytování a stravování, protože nakonec přírodní krásy ostrova a nádherné moře vyrušilo ty negativní vlivy. Takže technická stránka = 3, umělecký dojem = 1 .
Nakonec si neodpustím velice tvrdou kritiku leteckého dopravce Travel servis, který změnou vlastníka a monopolním postavením na trhu zneužívá své pozice a dělá si se zákazníka legraci. Nejenže už nedostanete v letadle ani bonbon ani vodu, natož tvrdou bagetu, ale několikahodinové zpoždění v obou směrech je toho důkazem.
Služba delegátky CK Kláry byla v naprostém pořádku, zapůjčení vozidla rovněž s příznivou cenou za více dní. Budem se těšit na další řecký ostrov nebo novinky, které nám připraví CK pro další sezónu.

V Praze 25.6.2017 Mgr. Lubomír PíšaOdpovědi (3)

Pavel
0 0
16. 7. 2017
Dobry den,měl bych dotaz k zmíněnym plážim Gialos a Egremi zda jsou opravdu uzavřené a nedá se na ně dostat.Prosím o skušenosti letošní návštěvniky Lefkády
Neznámý uživatel
0 0
22. 8. 2017
Odkaz na članek o situaci dostupnosti Egremihttp://recko-lefkada.cz/plaz-egremni-po-zemetreseni-jak-se-na-ni-dostat/
Honza
0 0
6. 10. 2017
Služby delegátky v naprostém pořádku? Za nás tedy musím říct, ze naprostá katastrofa, s péči dvou delegátů z minulých let se to srovnat nedá! Ti byli profici na svém místě, ne jako tato namyslena, arogantni a neschopna osoba, která tuto práci děla asi pouze omylem.... zda se, ze někde asi zavřeli veřejná WC a “toaletní bába” si potřebovala najít jiné zaměstnání....
S Viamare cestujeme docela často, ale pokud zaměstnávají někoho takového, není to rozhodne v pořádku....

Reagovat na diskuzi