Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ouranopolis

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Ouranopolis, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Středisko Ouranoupolis

Uživatelka jojina přidala:

Přístavní městečko či spíše vesnice Ouranópoli (v překladu znamená „Nebeské město“) se nachází na nejvýchodnějším "prstu" poloostrova Chalkidiki, jímž je Áthos - Ágion Óros. I přes jeho nevelkou rozlohu se jedná o významné středisko, neboť je to na tomto poloostrově poslední turistům přístupná vesnice. Z jejího přístavu několikrát denně vyplouvají jak přívozy sloužící k přepravě mnichů (případně osob, které složitou cestou získaly povolení ke vstupu na území mnišské republiky), tak velké výletní lodě na plavbu podél Áthosu.

Dominantou vesnice je strážní věž Prosfórion nedaleko přístavu (viz katalog objektů - pevnosti), jež byla postavena ve 14. století na ochranu místního kláštera. Dnes je to největší a nejlépe zachovaná strážní věž na Chalkidiki.

Ouranoupolis žije především z turistického ruchu. Podél příjezdové silnice se táhne pásmo hotelových komplexů, z nichž má většina svůj vlastní přímý vstup na písčitou či oblázkovou pláž. Hotely jsou od Ouranoupolis vzdáleny cca 3 – 5 km, samotné centrum je tedy snadno dosažitelné pěšky. Turistům je zde k dispozici mnoho obchodů se suvenýry, malé penziony, kavárny i taverny.

Největším lákadlem je pro turisty již zmíněná plavba podél poloostrova Áthos, jež je pro běžného smrtelníka v podstatě jedinou možností spatřit (alespoň z dálky) zdejší proslulé kláštery. Plavba trvá přibližně 3 hodiny, pluje se obvykle na konec poloostrova k mysu Pindes, kde se do výše 2033 m zdvihá hora Áthos, a zpět.

K hranicím mnišské republiky je také možné vydat se pěšky – prašná cesta vede východním směrem z Ouranoupolis a po asi půl hodince vás dovede k hraničním zátarasům a nepřehlédnutelné ceduli upozorňující na zákaz vstupu.

Mnozí turisté využívají i možnost vyjížďky malými loďkami na nedaleké ostrovy Drenia – v létě se zde na pláži často pořádají večírky spojené s grilováním (jídlo a pití je obvykle v ceně výletu).

Dále je možné vydat se z Ouranoupolis na výlet do vnitrozemí Chalkidiki (Polígiros aj.) či do 150 km vzdálené Thessaloniki.

Ostatní střediska na Chalkidiki

Na Chalkidiki se z ČR jezdí ještě do středisek Afitos, Fourka, Gerakini, Hanioti, Kallithea, Kriopigi, Nea Iraklia, Nea Moudania, Nea VrasnaNeos Marmaras, Ouranoupolis, Pefkochori, Polichrono, Porto Carras, Posidi, Sani, Sarti,  Sithonia, Toroni a  Stavros

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku nevyplněno
--- • --- • ---
---